Örebro, Civilingenjör, konstruktion

Nyexaminerade maskinkonstruktörer till ett internationellt företag

Academic Work söker för kunds räkning 2-3 maskinkonstruktörer. Vår kund är ett världsledande företag som levererar lösningar för industrin. Kunden har verksamhet runt om i hela i hela världen. Bolaget erbjuder produktivitetshöjande lösningar för sina kunder såväl i Sverige som internationellt.

Uppdraget är en del av vår personaluthyrning vilket innebär att du kommer att vara anställd av Academic Work men arbeta som konsult hos ett av våra kundföretag.

Arbetsuppgifter:
Som konstruktör kommer du att arbeta med allt i från mindre och kortare projekt till större projekt. Du kommer att arbeta med nyutveckling och även produktvård och simulering. Du kommer att arbeta tillsammans med erfarna konstruktörer och även andra avdelningar såsom inköp, produktion och montering.

Du kommer till exempel att arbeta med:

• Förbättringsförslag
• Modifiera produkter
• Utvecklingsprojekt

Utvecklingsmöjligheter:
Uppdraget startar med introduktion och du kommer utbildas kontinuerligt under arbetets gång. Det finns goda utvecklingsmöjligheter för dig som vill utvecklas tillsammans med företaget. Är du intresserad av att arbeta utomlands finns det stora möjligheter till detta då företaget har verksamhet runt om i hela världen.

Har en hög/civilingenjörsutbildning med inriktning mot maskinteknik eller konstruktion eller motsvarande relevant utbildning. Vi söker dig som är nyexamninerad men har du tidigare erfarenhet är detta meriterande.

Efterfrågade specifika kompetenser:
• Pro Engineer eller 3-D CAD
• Tekniskt intresse av konstruktioner
• Goda språkkunskaper både skriftligt och verbalt

Det är meriterande om du har erfarenhet från intralink och svetsade konstruktioner men detta är inget krav.

Då kunden värdesätter dina personliga egenskaper högt är det viktigt att du är social då du kommer att arbeta tillsammans med andra konstruktörer och har en drivkraft att alltid vilja göra det bästa. Vidare är det viktigt att du är strukturerad och noggrann i ditt arbetssätt. Dokumentationen sker på engelska då det är koncernspråket.

Start: omgående
Omfattning: heltid
Arbetstid: kontorstider
Plats: Örebro
Lön: inviduell timbaserad månadslön
Kontakt: Martin Danielsson
Mailadress: ******
Referensnummer: MD 62989
Urval: sker löpande

Vi är Home of the Young Professionals - ett bemanningsföretag med siktet inställt på att bli världens största arbetsgivare för högskolestudenter och unga akademiker. Vi vänder oss till dig som studerar eller är färdig med dina studier och har upp till fem års arbetslivserfarenhet. Hos oss kan du arbeta som konsult på specifika kunduppdrag eller bli anställd direkt hos ett kundföretag via vår rekryteringsverksamhet. Som arbetssökande kan du dessutom ansöka om att få en jobbcoach hos oss. Läs mer på www.academicwork.se.

Skriv ut

Företag

För att ansöka och registrera dig Mer om Academic Work

Plats

Anställningsform

- Heltid

ID

1195917

Utbildningsnivå

Universitet/Högskola

Liknande jobb

Företag